Çevrimiçi Gizlilik Politikasi
Haziran 2008’de güncellenmistir.
Bu sitenin kullanimi, kosullari kabul ettiginizi belirtmektedir.

Mattel, Inc. ve sirketlerinin tamami ("Mattel"), tarafimizdan çalistirilan bir siteyi ziyaret ettiginizde, çevrimiçi gizliliginizi koruma taahhüdü vermektedir. Sizin talebiniz olmadigi sürece ve 13 yasin altinda iseniz, çevrimiçi kisisel bilgilerinizi kesinlikle toplamiyor ve saklamiyoruz. Ayrica, yasanin yetki verdigi ve bu politikada tanimlanan sinirli durumlar hariç, ebeveyn ya da yasal koruyucunun izni olmadan 13 yasin altindaki çocuklarla ilgili kisisel bilgi toplamiyor ve saklamiyoruz. Web sitesi gizlilik politikamiza adapte olmak için lütfen asagidaki bilgileri gözden geçirin ve ailenizle birlikte sitelerimizdeki eglenceli aktivitelerin tamamindan faydalanin. Bu sitenin ve bu siteyi kullanilabilir kilan sunucunun Birlesik Devletler'de yerlesik oldugunu unutmayin. Bu siteyi kullanarak, bu site tarafindan yapilacak veri transferi, toplama, isleme ve kullanimini kabul etmis oluyorsunuz.

EBEVEYNLER VE YASAL KORUYUCULAR IÇIN ÖZEL NOT: Mattel, çocuklara yönelik web sitelerinin her biri için, 1998 yili Çocuklarin Çevrimiçi Gizliligini Koruma Yasasina (COPPA) ve Council of Better Business Bureaus, Inc.'in CARU yönetmeliklerine baglidir. Çocugunuzla birlikte çevrimiçi zaman geçirip onun internet aliskanliklarini gözlemleyerek yardimci olabilirsiniz. Lütfen, çocugunuza bu siteye ya da herhangi baska birine izniniz olmadan hiçbir kisisel bilgi girmemesi talimatini vererek bize yardimci olun.

Henüz 18 yasinda degilseniz, bu politikayi lütfen ebeveynleriniz ya da yasal koruyucunuz ile birlikte okuyun ve anlamadiginiz herseyi sorun. 13 yasin altindaki çocuklar, e-posta adresi ya da herhangi bir kisisel bilgiyi Mattel'e veya Internet üzerinde herhangi birine vermeden önce mutlaka ebeveyn ya da yasal koruyucudan izin almis olmalidir.

. 13 Yasinda ya da Daha Büyüksem, Mattel Kisisel Bilgilerimi Toplar Mi?

Mattel'in, web sitelerinden herhangi birinde eglenmeniz için kisisel bilgilerinizi paylasmaniz gerektigi yönünde bir talebi yoktur. Bunun anlami, sitelerimizi herhangi bir kayda gerek olmaksizin gezebileceginizdir. Bununla birlikte, sitelerimizin pek çogunda kayitli üyeler için özel ve gizli bölümler bulunmaktadir. Örnegin konuk defterini imzalamak, yarismalar, çekilisler, topluluk alanlari, yükleme islemleri veya ücretsiz demolar için kayit olmak, çevrimiçi müsteri takiplerimizi doldurmak veya ürün satin almak suretiyle gönüllü olarak saglananlar haricinde sizin ya da çocugunuzun hiçbir kisisel bilgisini toplamiyoruz. Sordugumuz kisisel bilgiler genellikle ad/soyad, posta adresi, telefon numarasi ve e-posta adresidir. Bu bilgiyi nasil kullandigimizi ögrenmek için lütfen devamini okuyun. Çevrimiçi magazalarimizdan yalnizca 18 yas ve üzeri kisilerin ürün alabilecegini unutmayin. Ayrica, 13 yasin altindaki çocuklari, web sitelerimizdeki gelismis abonelik hizmetleri veya belirli topluluk özelliklerine katilabilmeleri için ancak bir ebeveyn veya veli kaydettirebilir.

2. Mattel Çevrimiçi Magazalara Yönelik Hangi Siparis Bilgilerini Toplar?

Çevrimiçi magazalarimizdan alisveris yapma firsati sunabiliriz. Bunun için, müsterilerin 18 yasini doldurmus olmasi ve geçerli bir kredi kartina sahip olmasi gerekmektedir. 18 yasini doldurmamis ziyaretçiler, çevrimiçi magazalarimizda dolasirken Istek Listesi fonksiyonunu kullanabilir, ancak alisveris yapamazlar. Müsteri bir siparis verdiginde veya bir çevrimiçi katalog talebinde bulundugunda, müsterinin adi, posta adresi, siparis edilen ürünler, teslimat adresi ve kredi karti bilgilerini içeren ticari islem bilgilerini topluyoruz. Bu bilgileri, siparisi ya da katalog talebini yerine getirmek amaciyla soruyoruz. Web sitemize iletim sirasinda kredi karti bilgisini korumak için Secure Sockets Layer (SSL) teknolojisi kullaniyor ve bu bilginin sistem içindeki güvenligini saglamak için son derece titiz dahili prosedürler uyguluyoruz. Hizmet saglayici ve saticilarimizin islem yaptiklari tüm kisisel bilgilerin gizliligini korumalarini ve kisisel bilgileri korumak için sektörde kabul gören en iyi uygulamalara bagli kalmalarini sart kosuyoruz.

Müsteriler, çevrimiçi siparis formunu doldururken, gelecekteki siparislere yönelik bazi bilgileri kaydedebilirler. Bilgi kaydetmek isteyen müsteriler için, kullanici adini, sifresini, müsterinin adini ve posta adresini, alternatif teslimat adresini ve kredi karti bilgilerini sakliyoruz. Bazi web sitelerimizdeki gelismis abonelik hizmetleri size veya çocugunuza aylik veya baska bir ücret karsiliginda sunulabilir. Çocugunuzu kaydetmek için, çocugunuzun hesabini yönetmenizde size yardimci olabilmek üzere baglanti ayrintilariniz ve kredi karti bilgilerinizin yani sira çocugunuzun ekran veya kullanici adi ile sifresini de saglamanizi isteyecegiz. Size abonelik hizmeti ücretleri için otomatik olarak faturalandirilma seçenegini de sunabiliriz. Bir aboneligi otomatik olarak yenilemeyi seçerseniz, talebinizi isleme koyabilmek için, kredi karti bilgileriniz de dahil olmak üzere kayit bilgileriniz bizim tarafimizdan veya güvenilir hizmet saglayicilarimiz tarafindan korunur.

Kayitli müsteriler daha sonradan siparis vermek için siteye girmek istediklerinde, kendilerini kullanici adi ve sifre ile tanitabiliyorlar. Bir müsteri, verdigi bilgilere çocugunun dogum gününü ve e-posta adresini de eklerse, bu bilgi yalnizca müsteri beklentilerine en iyi sekilde cevap verecek ürün ve hizmet saglamakta kullanilacaktir.

Bir müsteri çevrimiçi siparis verdiginde, kendisine bir onay e-postasi gönderecegiz. Ayrica, müsterimizin ilgisini çekecegini düsündügümüz özel bir promosyon ya da ürünle ilgili bir e-posta da gönderebiliriz. Çevrimiçi siparis onayi ya da promosyon e-postasi almak istemeyen her müsteri, bu istegini çevrimiçi magaza siparis formunda belirtmelidir. Bizden tarafiniza gönderilmesini istemediginiz bir e-posta almaniz durumunda, sadece e-postanin içerigindeki "unsubscribe (üyelikten ayrilma)" talimatlarina uymaniz yeterlidir.

Bir müsteri islemlerin bir üçüncü taraf satici tarafindan yürütüldügü bir siteye siparis verir veya kayit olursa, bu islemler saticinin web sitesi üzerinden yürütülür. Mattel üçüncü taraf web siteleri üzerinden yapilan hiçbir islem veya hiçbir içerik, sartlar ve kosullar veya bu tür üçüncü taraf web sitelerinin güvenlik politikalarindan sorumlu olmadigindan dolayi, herhangi bir üçüncü taraf web sitesi üzerinden herhangi bir islem yapmadan veya herhangi bir kisisel bilgi vermeden önce saticinin web sitesinin sartlar ve kosullari ile güvenlik politikasini mutlaka incelemeniz gerekir.

3. Mattel 13 Yasin Altindaki Herhangi Birinin Kisisel Bilgilerini Saklar Mi?

Özel ve sinirli durumlar hariç, ebeveyn ya da yasal koruyucunun izni olmadan 13 yasin altindaki hiçbir çocugun çevrimiçi bilgisini saklamamaktayiz. Çocugunuz 13 yasin altindaysa ve temizleyici avi, kisilestirilmis sayfalar, oyunlar veya kulüpler gibi özel aktiviteleri olan sitelerimizi kullanmak istiyorsa, sizden çocugunuzu "kaydetmenizi" istemek durumundayiz. Çocuklar genellikle bu kayit islemini sadece kullanici adi ve sifre ile isimsiz olarak yapabilirler, ancak bazi durumlarda onlarin adlarina ve e-postalarina ihtiyacimiz olacaktir. Çocugunuzun adini sordugumuzda, çocugunuz sadece kendisinin bilecegi bir "ekran adi" (gerçek ad degil) kullanmaya tesvik edilir. Bazi durumlarda çocugunuzdan özel bir sifre yaratmasini isteyecegiz. Bu sekilde sitede özellestirdikleri alanlari görebilecekler. Özel bir aktivite için bilgi gerekli oldugunda, soyadi, adres veya e-posta adresi gibi kisisel bilgileri dogrulanabilir izninizle saklayabiliriz. Çocugunuzun özel bir çevrimiçi aktiviteye katilabilmesi için isminden (ya da ekran isminden) ve e-posta adresinden fazlasina ihtiyacimiz oldugunda, çocugunuzdan sizin e-posta ya da posta adresinizi isteyecek ve bu sekilde çocugunuzun talebini size bildirebilecek ve izninizi alabilecegiz. Sizden izin talep ederken, sizin ya da çocugunuzun sagladigi bilgiyi hangi amaçla kullanacagimizi söyleyecegiz, ayrica çocugunuzun bilgilerini nasil gözden geçireceginizi ve bize bilgi silme talebinde nasil bulunacaginizi anlatacagiz. Sizden onay almadigimiz sürece sizin (ya da çocugunuzun) e-posta adresini saklamamaktayiz.

Mattel, yalnizca asagidaki özel durumlarda, 13 yasin altindaki çocugunuzun adini (ya da ekran adini) ve e-posta adresini izniniz olmaksizin saklayabilir:

  • 13 yasini doldurmamis bir çocuk bize bir talepte bulundugunda, cevap verene kadar e-posta adresini saklariz. Soruya cevap verdikten sonra Mattel bu bilgiyi sistemden siler.
  • 13 yasin altindaki bir çocuk bir e-posta bültenine veya çocugun birçok çevrimiçi baglanti yapmasini gerektirecek olan baska bir etkinlige kayit olursa, sizi bilgilendirebilmek ve bu kayittan çekilmek için bir firsat sunabilmek için çocugun bir ebeveyninin veya yasal koruyucusunun e-posta adresini de vermesini istiyoruz.
  • Mattel, çok sik olmamakla birlikte, 13 yasin altindaki çocuklarin bile katilabilecegi yarismalar veya özel site aktiviteleri düzenlemektedir. Bu aktivitelerde, çocugunuzdan, aktiviteye katilabilmek için vermesi gereken bilgiler haricinde herhangi bir bilgi isteme hakkimiz yoktur.

Aktiviteye katilmak istediginde, çocugunuzun bir promosyon ya da hizmete kaydoldugunu size bildirebilmek için, çocugunuzdan sizin e-posta adresini de vermesini talep ediyoruz. Çocugunuzun bir promosyon ya da hizmete dahil olabilmesi için e-posta adresi veya ad (veya ekran adi) bilgisinden daha fazlasina ihtiyacimiz oldugunda size bildirecek, ne istedigimizi ve neden istedigimizi açiklayacak ve genellikle de bu bilgileri sizin (çocugunuzun degil) saglamanizi isteyecegiz. Örnegin, çocugunuzun kazandigi ödülleri size gönderebilmek için posta adresinizi ya da çocugunuzun bu ödülleri ne zaman kazandigini söyleyebilmek için telefon numaranizi talep edebiliriz. Yukarida belirtilen özel durumlar kapsaminda bize sagladiginiz her tür bilgi promosyon, program ya da aktivite süresi doldugunda ve bu tür bilgiyi saklamak için taninan yasal süre sona erdiginde sistemimizden silinecektir.

13 yas alti çocuklarin yararlanabilecegi abonelik esasina dayali gelistirilmis hizmetler sunabiliriz. Bu tür durumlarda, hizmet için bir ebeveynin kaydolmasi ve çocuk için uygun izin seviyesini belirlemesi gerekir. Sizin veya çocugunuzun yararlanabilecegi içerik ve etkinlikler abonelik ve web sitesine bagli olarak farklilik gösterebilir. Ebeveynler abone olduklarinda çocuklarinin erisebilecegi içerik ve etkinlikler hakkinda bilgilendirilir ve çocuklarin hesaplari daima ebeveynlerinin yönetimi altinda olur. Bazi hizmetler abonelik ücretine tabi olabilir.

Çocuklardan bir yarismaya, oyuna ya da benzeri aktiviyete katilim kosulu olarak, gerektiginden fazla bilgi ifsa etmelerini talep etmemekteyiz. Artik çocugunuzun e-posta yoluyla gazete almasini istemiyorsaniz, üyelikten ayrilmak için saglanan linke tiklamaniz ya da Service@mattel.com adresinden bizimle irtibat kurmaniz yeterlidir. Özel tanimlama ile, ebeveynler ya da yasal koruyucular çocuklari hakkinda topladigimiz bilgilere göz atabilir, bu bilgilerin silinmesini isteyebilir veya bu bilgilerin ileride toplanmasini ya da kullanilmasini reddedebilir. Buraya tiklayin Kisisel Bilgi Inceleme Erisim Talebi'mizin bir kopyasini yazdirmak için, tamamen doldurun ve su adrese gönderin:

Kisisel Bilgi Erisim Talebi
Mattel, Inc.
International & Regulatory Affairs
333 Continental Boulevard
M1-1202
El Segundo, CA 90245

Bununla birlikte, bizden çocugunuza ait bilgileri silmemizi istediginizde, biz de sizden çocugunuzun aktivitelere katilmamasini isteyebiliriz.

4. Mattel Toplanan Bilgilerle Ne Yapiyor?

Topladigimiz kisisel bilgileri, sizden ya da çocugunuzdan (bilginiz dahilinde) bu tip bilgileri isterken belirttigimiz amaçlar için kullaniyoruz. Örnegin, bir yarismaya kaydolmak istiyorsaniz, kazanan kisilere bildirebilmek için kayit bilgilerini kullaniyoruz. Ürün satin almak istediginizde de bilgiyi siparis kosullarini yerine getirmekte kullaniyoruz. Bazi durumlarda ve bilgi talep ettigimiz anda izninizi almak kosuluyla, Mattel'in piyasaya sunmaya hazirlandigi ürünler, web sitesindeki güncellemeler ve promosyonlar hakkinda bilgi vermek için size ya da çocugunuza e-posta ya da posta gönderebiliriz. Izin verdiginiz takdirde, verdiginiz bilgileri diger Mattel markalari ve Mattel aile sirketleri ile de paylasabilir, böylece hem onlarin sizi tanimalarini hem de sizin ilginizi çekebilecek ürünlerden haberdar olmanizi saglayabiliriz. Bu tip güncelleme ve ürün bilgisi almaktan vazgeçtiginiz anda, bize Service@mattel.com adresinden veya 800-524-TOYS no'lu telefondan ulasmaniz yeterlidir. Size gönderdigimiz posta ve e-postalar, ileride bu tip bilgileri almak istemediginizi bildirmenize olanak veren bilgi de içerecektir.

5. Mattel Kisisel Bilgilerimi Baskalariyla Paylasiyor Mu?

Izin verdiginiz takdirde Mattel, bilgilerinizi ilginizi çekebilecek ürün ve hizmetler sunan diger sirketlere saglayabilir. Ayni sekilde, bu bilgi paylasimini 13 yas ve üzeri çocugunuzun izni ile de gerçeklestirebiliriz. 13 yasin altindaki çocuklarin çevrimiçi yolla edindigimiz kisisel bilgilerini, Mattel disindaki sirketlerle bu politikada tanimlanan durumlar haricinde pazarlama amaçlarinda kullanmalari için hiçbir sekilde paylasmamaktayiz. Service@mattel.com adresinden veya 800-524-TOYS no'lu telefondan bize ulastiginiz takdirde, hem sizin, hem de talep halinde çocugunuzun ismini dis sirketlere sagladigimiz isim listesinden çikaracagiz. Mattel özel durumlarda, Mattel için veritabaninin ya da sunucunun bakimini yapmak ve güvenligini saglamak, islemleri yürütmek, siparis ya da talep olusturma sürecine yardim etmek ya da diger benzeri hizmetlerde bulunmalarina izin verilmesinin gerekli olmasi halinde, baska sirketlerin veritabanimiza erisimine izin verebilir. Erisime izin verdigimiz durumlarda, bu sirketlerden gördükleri bilgileri baskalariyla paylasmayacaklarina dair bir gizlilik sözlesmesi imzalamalarini talep etmekteyiz. Mattel, herhangi bir kisi davranisinin bize, sitelerimize ya da baska birine zarar verecegine kanaat getirdiginde, zarari önlemek amaciyla söz konusu kisisel bilgiyi ifsa edebilir. Bu durumda, zarar vereni belirlemeye çalisabilir, onunla temas kurabilir ya da ona karsi yasal süreç baslatabiliriz. Ifsa durumunun yasalar tarafindan öngörülmesi ya da yasal bir talebin sonucu olusmasi söz konusu oldugunda, kisisel bilgiyi ifsa edebiliriz.

6. Mattel Cookie'leri Ne Amaçla Kullanir?

"Cookie", bilgisayarimizin sabit sürücüsüne kaydettigimiz, kisisel bilgi içermeyen küçük dosyadir. Bilgisayarimizda yer alan cookie'ler, sizin daha önce ziyaret ettiginiz sayfalara daha hizli erismenizi, sayfalarinizi kisisellestirmenizi; bizim ise tekliflerimizi özellestirmemizi saglar. Ayrica sitedeki bazi aktivite veya etkinliklere katilmaniza yardimci olur. Örnegin, sitelerimizin bazilarinda temizleyici ya da hazine avlari yer almaktadir ve bu oyunlardaki ilerlemenizi izleyebilmek için bu cookie'leri kullanmamiz gerekmektedir. Siteden çikip daha sonra yeniden girdiginizde, cookie'ler bize kaldiginiz yerin bilgisini verecektir, böylece en bastan baslamaniza gerek kalmayacaktir. Cookie'ler alisveris kartinizdaki ve istek listenizdeki çevrimiçi magaza ögelerinin takibini yapar. Cookie'ler ayni zamanda, sitelerimizi kaç kisinin ziyaret ettigini, hangi web sitesinde durup orada ne kadar kaldiklarinin ögrenmemize yardimci olur. Bu bilgi de hangi web özelliklerimizin basarili oldugunu ve hangilerinin iyilestirilmesi gerektigini anlamamizi saglar. Yönetimsel amaçlarla, internette gezinirken bilgisayariniza atanan otomatik sayi olan IP adresi bilgisini topluyoruz. Bazi Internet Servis Saglayicilari ayni IP adresini birçok kullaniciya atayabiliyor. IP adresleri, sitelerimize yapilan "tik" sayisini hesaplamamizi sagliyor. Nitekim, IP adresinin, isminiz ya da adresiniz gibi kisisel olarak tanimlanabilir ya da çevrimiçi temas kurulabilir herhangi bir bilgiyle baglantisi yoktur, yani siz ve aileniz isimsiz olarak kalirsiniz. Ayrica, örnegin bir e-posta adresinin açilmasi gibi diger önemli isimsiz bilgilerin saglanmasi için GIF adi verilen baska bir teknoloji kullaniyoruz.

7. Mattel Bilgilerimizi Izinsiz Toplar Mi?

Mattel, yukarida belirtilen durumlar haricinde, cookie'ler ya da diger izleme mekanizmalari yoluyla pasif olarak bilgi toplamamaktadir. Bununla birlikte, üçüncü taraf reklamcilari bu yöntemlerle bilgi toplayabilir. Bu nedenle lütfen asagidaki bölüm 8'i inceleyin. Mattel cookie'leri belirli bir kullanici hakkinda herhangi bir kisisel bilgi IÇERMEZ. Bilgisayarinizdan, sizin ya da ailenizle ilgili kisisel olarak tanimlanabilir ya da çevrimiçi temas kurulabilir bilgiler almak için cookie'ler ya da diger gayri resmi yöntemler kullanmiyoruz. Yukarida bahsi geçen hazine avi gibi bazi aktiviteler haricinde, Mattel dogrudan pazarlama ya da promosyon amaçli cookie kullanmamaktadir. Mattel cookie'leri üçüncü taraflarla paylasmak üzere özellikle sizin veya ailenizin hakkinda bilgi toplamakta kullanmaz.

8. Mattel'in Üçüncü Taraf Reklamcilari Cookie'leri Kullaniyor Mu?

Bu sitede reklam verme esnasinda, üçüncü taraf reklamcilarimiz tarayiciniza tek bir cookie yerlestirebilir ya da tanitabilir. Bu sirketlerden bazilari sizi ilgilendirebilecek mallar ve hizmetler hakkinda reklamlar saglamak için bu ve diger web sitelerine yaptiginiz ziyaretler hakkindaki gayri sahsi bilgileri (yani adiniz, adresiniz, e-posta adresiniz veya telefon numaranizi içermeyen bilgileri) kullanabilir. Bu uygulama hakkinda daha fazla bilgi edinmek ve bu bilgilerin bu sirketler tarafindan kullanilmamasini saglamak için elinizde olan seçenekleri ögrenmek için, buraya tiklayin.

Ve son olarak...

Sizin ve ailenizin tüm sitelerimizde gezerken eglenmesini diliyor ve sizi bu sitede ya da internette herhangi bir yerde bilgi ifsa ederken sagduyulu davranmaya tesvik etmek istiyoruz.

Gizlilik politikamizi okudugunuz için tesekür ederiz. Umariz web sitelerimizde sundugumuz birçok aktiviteyi ve çevrimiçi gizliligi güvence altina almak için taahhüt ettigimiz yollari daha iyi anlama olanagi bulmussunuzdur. Politikamizda zaman içinde degisiklik yapabilecegimizi unutmayin. Böyle bir durumda, yeni politikamizi sitelerimize yerlestirerek sizi durumdan haberdar edecegiz.

Her türlü soru için lütfen bizimle temasa geçmekten çekinmeyin!

Mattel, Inc.
Tüketici Iliskileri
636 Girard Avenue
East Aurora, NY 14052
ABD: 800-524-TOYS (800-524-8697)
Kanada: 800-665-6288


© 2012 Mattel, Inc. Tüm Haklari Saklidir.